Editörün Seçtikleri

Çorum’da 3 bin 500 yıllık kemikler bulundu

Çorum’un Ortaköy ilçesinde 3 bin 500 yıllık insan kafatası ve uyluk kemiği bulundu.

Şapinuva Antik Kenti’nde sürdürülen arkeolojik kazılarda bulunan kemiklerin Hitit dönemine ait olduğu tahmin ediliyor.

Hitit Üniversitesi adına çalışmaları yürüten Kazı Başkanı Prof. Dr. Aygül Süel, “Hitit dönemine ait dolgu içinde insan kafatasına ve sol femur (uyluk) kemiğine rastladık. Bu çok önemli bir buluntu. Bunlar bize, Hitit bilimine ve Hitit dünyasına çok şey kazandıracak” dedi.

Şapinuva ve Hattuşa’nın Hititlere ait bugüne kadar açığa çıkarılan 2 şehir olduğuna işaret eden Süel, “Diğer Hitit çağına ait merkezlerin dışında bu 2 şehir büyük önem kazanmaktadır. Bu bakımdan bulunan iskelet parçalarının Hitit dünyası için yepyeni bilgiler sunacağı düşüncesindeyiz. Bugüne kadar Hititlere ait bir kral mezarı, ona ait Hititli bir insan iskeleti bulunmamıştı. Dolayısıyla bu kafatası ve sol femur kemiği, bize büyük bilgiler sağlayacak” ifadelerini kullandı.

İskeletin üzerinde antropolojik incelemeler ve çalışmalar başladı. Yapılacak Karbon-14 (C-14) testi ile kafatası ve femur kemiğinin tam olarak hangi döneme ait olduğu ortaya çıkacak. Ayrıca antik DNA çalışmaları da akrabalık ilişkilerini ortaya koyacak. (ÇORUM/AA)

Bir cevap yazın