Genel

Gazeteci Aziz Oruç’un eşi Hülya Oruç: Ermenistan eşimi İran’a teslim etti

Gazeteci Aziz Oruç’un eşi Hülya Oruç, “Ağrının dondurucu soğuğunda eşim donmak üzereyken Abdullah Ekelek kurtarıyor onu. Bir gazeteciye, insana yardım ediyor. Eşim gazetecidir. Eşimin sağlığından ve can güvenliğinden şüphe ediyorum” dedi.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre; Hülya Oruç, ”Türkiye’de baskılardan ötürü iki yıldır Süleymaniye’ye gitmişti. Orada yaşıyordu. Avrupa’ya gitmeye çalıyordu, iki çocuğum için, bizim için. Ermenistan’a gidiyor. Ermenistan da İran’a teslim ediyor. Eşim 3 gün boyunca İran’da tutulup işkence ediliyor İran polisi tarafından. Parasına eşyalarına el koyuyorlar. Ardından eşimi sınırdaki tellerden Türkiye’ye atıyorlar. Eşim ölsün diye atıyorlar. Attıklarında ellerinde parmaklarında karnında ayaklarında bacaklarında çizikler oluşuyor. Dondurucu soğukta üstü çıplak, ayakkabıları, çorapları olmadan oraya bırakıyorlar. Türkiye’ye ‘gazetecinizi yakaladık, teslim ediyoruz’ değil, bir ‘terörist’ sıfatıyla algı yarattılar eşim üzerinde.” diye konuştu.

Gazeteci Aziz Oruç donmak üzereyken Halkların Demokratik Partisi (HDP) Doğubayazıt İlçe Eşbaşkanı Abdullah Ekelek’e ulaştığını aktaran Oruç, “Ağrının dondurucu soğuğunda eşim donmak üzereyken Ekelek kurtarıyor onu. Bir gazeteciye, insana yardım ediyor. Saatlerce soğukta kaldığı için de ciddi bir soğuk algınlığı geçiriyor şu anda. Dün ve bugün Yaşar Eryılmaz Devlet Hastahanesi’ne sağlık kontrolüne götürülüyor. Dün ve bugünki nöbetçi doktorlar tedaviyi reddedip eşimi tedavi etmiyorlar. Bundan sonra eşimin sağlık sorunları hakkındaki her türlü sorumluluk da bu hastahaneye, doktorlarına aittir. Eşimin sağlığından ve can güvenliğinden şüphe ediyorum. Soruyorum, hasta ayrımı var mı? İkincisi benim eşim gazeteci. Eşim üzerinde bir algı yaratılmak isteniyor. Eşimin üzerine başka suçlar atılmak isteniyor. Ben eşimi istiyorum. Eşime yardım etmeselerdi o insanlar, eşim soğuktan donacaktı ve belki de ölecekti.”

3 yorum

Bir cevap yazın