ErcişKadınVanYaşam

Erciş’te evinde ölü bulunan kadın öğretmenin ölüm nedeni sır gibi saklanılıyor

Van’ın Erciş ilçesinde Mehmet Murat İşler Mesleki ve Teknik Anadolu  Lisesi’nde Felsefe Öğretmeni Olan Bilge Erbaş’ın  ikamet ettiği Aşağı TOKİ evinde ölü bulunmasının ardından  ölüm nedeni sır gibi gizleniliyor. Cenazesi otopsi işlemlerinin tamamlanması ile birlikte apar topar memleketine gönderilen Bilge öğretmenin ölümüne ilişkin bilgi verilmemesi konusunda aynı okulda görev yapan öğretmenlere sıkı talimat verildiği ortaya çıktı. Aynı zamanda ilçede bulunan yerel ve ulusal basının olayı haber olarak görmemesi dikkat çekti.

‘Bilgi vermeyin, konuşmayın’

Bilge öğretmenin ölümü ile birlikte,Erciş Milli Eğitim Müdürlüğü’nün talimatı ile yaşanan ölüme ilişkin öğretmenlerin ağızlarını sıkı tutma talimatı verdiği iddia edildi. Aksi durumda konuşan kişinin soruşturmaya maruz kalacağına yönelik uyarılar yapıldığı edinen bilgiler arasında.

Cenaze apar topar memleketine gönderildi

Bilge öğretmenin ölümü sonrasında yapılan otopsi işlemlerinin ardından cenazesi apart topar memleketine gönderildi. Aynı zamanda Erciş Kaymakamlığının olayla ilgili sessizliğini koruması yaşanan şüpheli ölümle ilgili kuşkuların artmasına yol açıyor.

‘ Olay karışık’ denilerek haber yapılmadı

Yaşamını yitiren Bilge öğretmenin kamu görevi yapması ve öğretmen olmasına rağmen ilçede yerel aynı zamanda ulusal basın mensuplarının olayı görmemezlikten gelmesi dikkat çekti. Yerel bir basın mensubunun bir yurttaşın ‘neden bu haberi yazmadınız’ sorusu üzerine ‘olay karışık, gerek duymadık’ yanıtı verdiği iddia edildi.

İddiaların ardı arkası kesilmiyor

Henüz aydınlanmayan ve yetkililerin bir açıklama yapmadığı şüpheli ölüme ilişkin çeşitli iddiaların ortaya atılması çelişkileri de beraberinde getiriyor. Bir iddiaya göre Belge öğretmenin naaşının yanında kendisinin yazdığı iddia edilen bir not kağıdının bulunduğu ve not kağıdında birilerine atfen ” beni affedin” yazdığı öne sürülüyor. Bir diğer iddia ise bulunduğu evin kat kaloriferin çalışmaması sebebiyle ısınmak için bir kovada kömür yaktığı ve bu sırada karbonmonoksit gazı nedeniyle zehirlendiği belirtiliyor.

Yetkililer topu kaymakamlığa atıyor, kaymakamlık ise susmayı tercih ediyor

Olayın ardından bir gün geçmesine rağmen aradığımız yetkilileri yaşanan ölüme ilişkin halen bilgi vermeme konusunda ısrar ederken, açıklama yetkisinin Erciş İlçe Kaymakamlığında olduğunu belirtiyor. Erciş Kaymakamlığı henüz olaya ilişkin açıklama yapmazken, önümüzdeki saatlerde kaymakamlığın açıklama yapması bekleniliyor.

 

 

Bir cevap yazın