ErcişGenelVan

Erciş’te şüpheli şekilde yaşamını yitiren Mizgin’e ilişkin soruşturma yok

Kadına yönelik cinsiyetçi söylemler ve kadın düşmanı politikalar, hem kadına yönelik şiddeti ve kadın katliamlarını hatta şüpheli ölümler ve intihara sürüklenme vakalarını artırıyor. nihayet bir ay içinde katledilen kadınların sayısında yaşanan artışın yanında, intihara sürüklenen/şüpheli şekilde yaşamını yitiren kadınların sayısında da artış Mevcut. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre

 

Türkiye’de 2000’li senelerin başında her Sene 2 binli rakamlarla Anlatım edilen intihar/şüpheli ölüm vakaları 2014’te 3 bin 169, 2015’te 3 bin 246, 2016’da 3 bin 193, 2017’de 3 bin 168’e kadar yükseldi. Gene TÜİK verilerine göre geçen Sene intihara sürüklenen/şüpheli şekilde yaşamını yitiren 3 bin 161 kişinin 770’i kadın.

Van’ın Erciş ilçesine bağlı Doluca (Exs) Mahallesi’nde 23 yaşında olan Mizgin S, 13 Aralık günü şüpheli şekilde yaşamını yitirmiş halde bulunmuştu. Yaşamını yitirdikten sonra cenazesi Erciş Devlet Hastanesi morguna kaldırılan Mizgin için hastanenin verdiği raporda “psikolojik problemler yaşadığı” belirtildi.

 

‘İntihara sürüklendi’

Mizgin’in annesi Sultan , kızının uyku düzensizliği şikayeti ile 6 ay psikolojik destek aldığını ve psikoloğun, “Mizgin’in yalnız kalmaması” ile alakadar uyarıda bulunduğunu sav etti. Sultan Ayrı olarak, Mizgin’in evlilikten sonra psikolojik meseleler yaşandığını öne sürdü. Sultan, “Biz hatalıyız onu evlendirmememiz, göz kulak olmamız gerekiyordu. Çünkü doktoru hiç yalnız bırakmamamız gerektiğini söylüyordu. Biz kızımızı yalnız bıraktık. Kızım ilgisizlikten intihara sürüklendi” diye konuştu. Öte yandan Mizgin’in yaşamını yitirmesine değin, üzerine rastgele bir soruşturma başlatılmadığı öğrenildi. Soruşturmanın başlatılmama sebebi ise “psikolojik sorunları olduğu” iddiası.

 

Kaynak: Jinha

 

Bir cevap yazın