Yaşam

Kanser ilacında ‘danışıklı hareket’ cezası

Rekabet Kurulu kemoterapi ilaçları hazırlayan ve ihalelere giren 6 şirket hakkında soruşturma yürüttü. Katıldıkları ihalelerde ortak hareket yürüttükleri gerekçesiyle incelemeye alınan 6 şirketin savunması istendi ve belgeler incelendi. İnceleme sonucunda 5 şirkete 2018 yılı ciroları baz alınarak para cezası verildi. İnvotek Sağlık Teknolojileri Tic. Ltd. Şirketi’nin ise mevzuata uygun hareket ettiği belirlendi.

Samsun Merkezli Korulu Grup Sağlık Hizmetleri İnş. Taah. Mak. Tem. San. ve Tic. Ltd. Şti., İzmir Merkezli Meditera İthalat ve İhracat A.Ş., Ankara merkezli Oncosem Onkolojik Sistemler San. ve Tic. A.Ş., İzmir Merkezli Onkofar Sağlık Ürünleri San. ve Tic. A.Ş. ile Ankara merkezli Santek Sağlık Turizm Tekstil San. ve Tic. A.Ş.’nın yürütülen soruşturma sonucunda 2018 yılı ciroları baz alınarak para cezası ödemesine karar verildi. Beş şirket yıllık cirolarının binde 25’i oranında ceza ödeyecek.

 

Kurdi

Lijneya Pêşbaziyê li ser 6 pargîdaniyên ku dermanên kemoterapiyê amade kirin û ketin pêşbaziyan, lêpirsîn kirin. Di nav pêşendan de ku ew beşdar bûn, ji wan hate xwestin ku ji şeş pargîdaniyên ku hatine girtin li ser vê bingehê ku wan çalakiya hevbeş pêk bînin biparêzin û belgeyan vekolîn. Di encama lêkolînê de, 5 pargîdanî li gorî turnovera 2018-an ceza bûn. Teknolojiyên Tenduristiyê yên vnvotek Ltd. Pargîdanî biryar bû ku li gorî qanûnê tevbigere.

Samsun Navenda Karûbarên Tenduristiyê ya Koma Korulu İnş. Taah. Mak. Jul. San. ve Tic. Ltd. Ltd. Şti., Co.zmir-based Meditera Import and Export Co., Ankara-based Oncosem Onkolojik Sistemler San. ve Tic. A.Ş., mirzmir Li ser Onkofar Tenduristên Tenduristiyê San. ve Tic. Inc. û Enqerê-based Santek Tenduristî Tûrîzmê Sanayî. ve Tic. A.Ş. di encama lêpirsînê de biryar hate dayîn ku li gorî sala 2018 an cezayê darayî bide. Dê pênc pargîdaniyan 25 ji her hezar salê draviya xwe ya salane bidin cezayek.

(DUVAR)

Bir cevap yazın