GenelKadın

Kadınları Fuhuşa Zorlayan Kayyımın Müdürüne 11 Yıl Hapis

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı kent A.Ş.’ye kayyım tarafınca müdür yapılan polis memuru Ercan Uysaler, bir kadın çalışana yönelik cinsel saldırı kabahatlamasıyla açılan davada 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme cezayı, “bireyin kamu görevlisi oluşu ve nüfuzunu kullanması” sebebiyle 9 yıla, “eylemin yoğunluğu” sebebi öne sürülerek son olarak 11 yıl 3 aya çıkardı. Mahkeme Uysaler’in tutuklanmasına karar verdi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine gore, Mardin Büyükkent Belediyesi’ne tekrar kayyım olarak atanan Vali Mustafa Yaman’ın önceki kayyımlığı döneminde belediyenin iştiraki olan şehir A.Ş.’nin başına getirmiş olduğu polis memuru Ercan Uysaler’in hanım çalışan D.S.’yi fuhuşa zorlamasına ilişkin hakkında açılan davanın ikinci duruşması görüldü.

Mardin 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya “basit cinsel saldırı” kabahatlamasıyla yargılanan ve bundan önceki duruşma hakkında zorla getirilme kararı verilen Uysaler katılmadı. Şikayetçi olan kadın çalışan D.S. Ise duruşmada hazır bulundu. Duruşmayı, çok sayıda kadın avukat ve Mardin Şahmaran kadın Platformu üyeleri izledi.

Mardin Barosu hanım ve Çocuk Hakları Komisyonu adına katılan avukatlar, mahkemeye davaya müdahil olmak istediklerini belirten arzuçe sundu. Ancak, talep reddedildi. Mahkeme, Uysaler’in direktifle bulunmuş olduğu Çorum Asliye Ceza Mahkemesi’nde ifadesinin alındığını açıkladı.

D.S.: KANITLAMAK İÇİN KAYIT ALDIM

Duruşmada söz verilen D.S., belediyede arşiv bölümünde çalıştığı sırada Uysaler’in kendisinin müdürü olduğunu aktardı. Uysaler’in sık sık kendisini rahatsız ettiğini, kabul etmemesine karşın ısrarların devam ettiğini dile getiren D.S., işe ihtiyacı olduğundan çalışmaya devam ettiğini söyledi.

Yaşadıklarını kanıtlamak için kayıt almış olduğunı belirten D.S., “Beni devamlı mesaiye bırakıyordu. Ben 4 Nisan’da arşiv odasında bulunurken, yanıma gelip tekliflerde bulunmuş oldu. Tekliflerini kabul etmedim. Teklifleri birden fazla defa tekrarlandı. Durumu aileme söyleyince işi bırakmamı söylediler. Sanığın eylemleri devam edince korktuğum için ve başka şekilde vakaı kanıtlama edemeyeceğim için telefon ile odasına gittim. Konuşmaları kayıt altına aldım. Ses kayıtlarını aldıktan sonra emniyete gittim. Şikayetçi oldum. Önceki beyanlarımda sanığın bana teması bulunduğunu söyledim ise de sanığın teması olmadı” diye konuştu.

D.S., son olarak şikayetini geri çektiğini belirtti.

şehir A.Ş.’YE GÖRE UYSALER D.S.’NİN MÜDÜRÜ DEĞİL

D.S.’nin peşinden Uysaler’in avukatı söz aldı. Avukat, D.S.’ye, “niçin 5-6 gün bekledikten sonra şikâyetçi oldunuz” diye sordu. D.S. Ise vakasın hemen ardından yaşadıklarını ailesi ile paylaştığını ve ondan sonra araya hafta sonu girdiğini belirterek, iş gününün başlaması üzerine de şikayetini yaptığını söylemiş oldu.

Avukat, ses kayıtlarının suç unsurlarına yönelik çözümlemeyi içerdiğini söyleyerek, kayıtların “hukuken elde edilmemesi” nedeniyle dosyadan çıkarılmasını istedi.

Kent A.Ş.’den talep ettikleri yazının geldiğini aktaran avukat, gelen yazıda Uysaler ile D.S. Içinde bir ast-üst ilişkisi olmadığının yazıldığını söylemiş oldu. Avukat, şehir A.Ş.’den gelen yazıda Uysaler ile D.S.’nin aynı binada çalışmadığını, D.S.’nin Uysaler’e “müdürüm” diye hitap etmesinin aralarındaki astlık-üstlük ilişkisini göstermediğini savundu.

Avukat, son olarak D.S.’nin şikayetini geri çekmiş olması nedeniyle davanın düşmesini yahut müvekkili hakkında beraat verilmesini talep etti.

CEZA İKİ kez ARTTIRILDI

Avukat savunmasının ardından kararını açıklayan mahkeme, Uysaler’i 6 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, daha sonra cezayı “ferdin kamu görevlisi oluşu ve nüfuzunu kullanması” gerekçesiyle 9 yıla, “eylemin yoğunluğu” nedeni öne sürülerek son olarak 11 yıl 3 aya çıkardı.

Mahkeme, ek olarak Uysaler’in tutuklanmasına karar verdi.

 

Kurdî

 

Karbidestê polîs Ercan Uysaler, ku ji hêla bawermendê thearedariya Bajarê Mezin a Mêrdînê ve ji alîyê rêveber hate girtin, ji ber destdirêjiya cinsî ya li ser karmendek jin, 6 sal cezayê girtîgehê hat birîn. Dadgehê ji ber “kesê ku bibe fermandarek gel û bandora xwe dikir, ceza da 9 salan” û di dawiyê de ceza ji bo “hişmendiya çalakiyê” 11 sal û 3 meh zêde kir. Dadgehê biryar da ku Uysaler binçav bike.

Li gorî nûçeya Ajansa Mezopotamyayê, Waliyê Mûşê Mustafa Yaman Serokê Municipalityaredariya Bajarê Mezin dîsa di dema binçavkirina berê ya seroka şaredariya girêdayê Şehir A.Ş de wek bawermend hate wezîfedarkirin. Danişîna duyemîn a doza li dijî wî hate dîtin.

Uysaler beşdarî rûniştinê nebû li Dadgeha Cezayê Giran a 1’emîn a Mêrdînê, ku bi sûcên “hêrişa cinsî ya hêsan ve hate darizandin û bi zorê ji dadgehê hate derxistin. Karmendê DS, yê ku gilî dikir, di rûniştinê de amade bû. Bi hejmareke mezin ji parêzerên jin û endamên Platforma Jinan li Mêrdîn Şahmaran danişîn li dar xistin.

Jina û parêzerên Baroya Mêrdînê ku bi navê Komîsyona Mafên Zarokan beşdar in, dadgehê daxwaznameyek navbeynkar kir û da zanîn ku ew dixwazin destwerdanê bikin. Lêbelê, daxwaz hat red kirin. Dadgehê diyar kir ku îfadeya Uysaler li Dadgeha Cezayê Giran a Çorumê hatiye girtin.

DS: HI RYAR JI BO PROVE

DS di rûniştinê de soz da ku Uysaler dema ku ew di beşa arşîva şaredariyê de dixebite rêveberê wî bû. Uysaler’in bi gelemperî wî xem dikişand, her çend wî qebûl nedikir ku dengê DS berdewam bike ji ber ku ew kar hewce dike, wî got.

DS daxuyand ku wî tomarek bidestxistî da ku ezmûnên xwe îspat bike, DS got, “Ew her gav min li derve dida. Dema ku ez di 4-ê nîsanê de di odeya arşîvê de bû, ew hat ba min û pêşkêşî min kir. Min pêşniyarên we qebûl nekir. Pêşniyar ji careke din dubare kirin. Dema ku min ji dê û bavê xwe re got, wan ji min re got ku dev jê berde. Dema ku kiryarên bersûcê didomin, ez ji ber ku ji tirsê bûm û çu dî min nikaribû dozê îsbat bikim, ez bi têlefonê çûm odeya wî. Min danûstandinan tomar kir. Piştî ku min kaset kişand ez ewlehiyê çûm. Min gilî kir. Di gotinên min ên berê de, sûcdar ji min re got ku sûcê mijara tawanbaran tune ye, wî gotiye.

DS got ku wî di dawiyê de giliya xwe vekişand.

UYSALER MANI DESTPE DS N

Parêzerê Uysaler li dû DS xist erdê. Parêzer ji DS pirsî, iç afterima we gilî kir piştî 5-6 rojan li bendê ma ?. DS Ise yekser piştî dozê bi malbata xwe re û dûv re jî ezmûnên xwe parve kir û diyar kir ku heftiya navberê, got ku gilî li ser roja roja xebatê.

Parêzer got ku qeydên aîdî analîzkirina hêmanên sûcdar in û xwest ku qeydên “naha adan bi qanûnî werin bidestxistin.

Parêzerê ku nameya ku ew ji Kent Inc. xwestin, veguhastin, nameya ku ji Uysaler re li DS re tê gotin ku têkiliyek xilas-bav-bav tune. Parêzer amaje kir ku Uysaler û DS di heman avahiyê de kar nakin, û ku Uysaler DS gazî dike “rêveberê min göster nîşanî têkiliya di navbera xulam û pasîf de neda.

Parêzer herî dawîn daxwaz kir ku doz ji aliye muwekîlê xwe were rakirin an jî bête berdan ji ber ku DS giliyê xwe paşve kişandibû.

TIRKIYE KIRIN KIRIN

Piştî parastinê, dadgehê ev biryar eşkere kir û Uysaler jî 6 sal cezayê girtîgehê birî. Dadgehê piştre ceza li ser 9 salan zêde kir bi bingeha ku “ew kes karbidestekî giştî bû û bandora xwe bikar dianî,” û herî dawî cezayê bi 11 sal û 3 meh zêde kir, ji ber ku giraniya çalakiya yoğun diyar kir. “

Dadgehê biryara girtina Uysaler jî da.

Bir cevap yazın