Genel

Çavuşoğlu: Hafter tarafı yarın sabaha kadar süre istedi

Çavuşoğlu, Libya’da barış ve istikrarı sağlama çabaları kapsamında Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleştirdikleri görüşmelerden sonra Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile açıklama yaptı.

Libya’da BM nezdindeki meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac ile Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter arasında ateşkes imzalanması konusundaki çabalarından ve bugünkü toplantılara ev sahipliğinden ötürü Rusya’ya teşekkürlerini ileten Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 8 Ocak’ta yaptıkları çağrı doğrultusunda Libya’daki taraflar arasında bir ateşkes imzalanması için Rus heyetiyle gün boyu çalıştıklarını söyledi.

Çavuşoğlu, “Neticede muhtemel bir ateşkesin modelitelerini içeren bir taslak metin ortaya çıkardık. Bu metin üzerinde özellikle Hafter tarafından gelen değişiklik önerilerini de uzlaşı anlayışıyla dikkate aldık.” dedi.

Nihai hale geldikten sonra Serrac ve Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri’nin metni imzalayarak Türk tarafına teslim ettiğini bildiren Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Hafter tarafı ise yarın sabaha kadar, Rus dostlarımızın bize söylediğine göre, süre istediler. Yarın sabah Hafter tarafı da bu metni imzalarsa daha önce girişimimiz ve iki başkanın çağrısı sonucunda sözlü olarak ateşkese uyacaklarını ilan eden Serrac ve Hafter tarafı yazılı bir şekilde bu taahhüdünü yerine getireceklerdir. Ondan sonra ateşkesin devamı ve siyasi sürecin hızlanması, Berlin ve BM çabaları dahil, neticeye ulaşılması için biz Rusya ile çalışmaya devam edeceğiz.”

Çavuşoğlu, metni imzalayan Serrac ve Mişri’ye teşekkürlerini iletti.

 

Kurdi

Theavuşoğlu piştî danûstandinên ku ew li paytexta Rûsya Moskova di çarçoweya hewildanên ji bo dabînkirina aştî û aramiyê li Lîbyayê pêk hat de, bi hempîşeyê xwe yê Rûs Sergey Sergey Lavrov re daxuyaniyek da.

Çavuşoğlu, Serokomar Recep Tayyîp Erdogan spasiya xwe ji Rusya re kir ji bo hewildanên rêkeftina agirbestê di navbera Hikûmata Ragihandî ya Neteweyî ya qanûnî (UMH) Serokwezîr Fayiz es-Serrac û serokê rêxistina çekdarên neqanûnî li rojhilata Lîbyayê û xilaf Hafter li Lîbyayê. û Serokê Rûsî Vladimir Putin ragihand ku wan bi tevahiya rojê ve digel şandeya Rusî re xebitîn ji bo ku di 8ê Januaryile de agirbestek di navbera aliyan de li Libya were îmzekirin.

Cavusoglû, “wekî encamek pêşnumayek ku tê de modelên agirbestê ya mumkun heye. Li ser vê nivîsê, bi taybetî jî pêşnîyarên ji bo guheztina Hafterê ve guherîn li ber çavan hate girtin.” , wî got.

Piştî ku ew bidawî bû, Çavuşoğlu diyar kir ku Serrac û Serokê Konseya Bilind a Dewleta Lîbyayî Xalid al-Mişri ew nivîs îmze kirin û radestî alaya tirk kirin.

“Aliyê Hafter, heya sibê heya sibehê, li gorî hevalên me yên Rûs ji me re gotin, wan dem xwestin. Sibe sibê, aliyê Hafter vê nivîsê îmze kir berî înîsiyatîfê û banga du serokan bi devkî ragihand ku ew ê agirbesta devkî bihevre bikin. Piştre, em ê xebata xwe bi Rûsya re bidomînin da ku bigihîje encamekê, tevî domandina agirbestê û bilezkirina proseya siyasî, tevî hewildanên Berlîn û NY.

Çavuşoğlu spasiyên xwe ji Serrac û Mişri re ku nivîs nivîsand îmze kir.

 

(Cumhuriyet)

Bir cevap yazın