Genel

El Arabiya’dan ateşkes anlaşması için iddia: ‘Türk askeri Libya’ya gitmeyecek’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Savunma Bakanı Hulusi Akar, Moskova’da düzenlenen Libya konulu toplantısı kapsamında Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Mustafa El Sarrac ile bir araya geldi. ( Cem Özdel - Anadolu Ajansı )

Libya’daki iç savaşa son vermek için Rusya ve Türkiye’nin girişimiyle Moskova’da düzenlenen zirvede sunulacak ateşkes anlaşmasının taslağı sızdırıldı.

General Halife Hafter yanlısı olan El Arabiya kanalının Arapça sitesinde yayımlanan taslak metinde, ‘Libya’ya Türk askeri gönderilmesine son verilmesi’ maddesi dikkat çekiyor. Taslakta ayrıca, ateşkesin Birleşmiş Milletler gözetiminde devam ettirilmesi maddesi de yer alıyor.

 

‘YETKİ PAYLAŞIMI’ İDDİASI

El Arabiya’nın yayımladığı metindeki maddeler şöyle:

 • Türkiye’nin Libya’ya asker göndermeyi durdurması,
 • Ateşkesin uluslararası ve tarafsız bir kurum olarak Birleşmiş Milletler’in gözetiminde sürdürülmesi,
 • Her iki tarafın da silahlı güçlerinin koşulsuz olarak kışlalarına geri dönmesi,
 • Sadece siyasi bir çözüm aranması,
 • Bazı silahlı milislerin silah bırakması,
 • Görev ve yetkilerin Trablus ve Bingazi arasında paylaşılması,
 • İç savaşın tarafları olan Fayez el Sarraj ile General Halife Hafter’in bağlayıcı bir anlaşma imzalaması ve bu anlaşmadan geri adım atmaması,
 • Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu’na terörle mücadele başta olmak üzere belirli görevler verilmesi, bu görevlerin Sarraj’la işbirliği içinde icra edilmesi,
 • Libya’nın petrol ve doğalgaz kuyularının güvence altına alınması görevinin Ulusal Ordu’ya verilmesi, offshore noktaların uluslararası denetim altına girmesi.

MOSKOVA TOPLANTISI BAŞLADI

Rusya’nın başkenti Moskova’da yapılan toplantıya, Türkiye’yi temsilen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan katılıyor. Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin Başbakanı Fayiz es Serrac ile ülkenin doğusunu kontrol altında tutan General Halife Hafter’in Moskova’ya vardıkları biliniyor. Rusya’nın Libya temas grubunun başkanı Lev Dengov bugün Moskova’da gerçekleşecek görüşmelerde Libyalı taraflar arasında bir barış anlaşması imzalanması olasılığının ve bu anlaşmanın içeriğinin ele alınacağını belirtmişti.

Almanya’da yapılması planlanan barış konferansının tarihi de bugün açıklandı. Almanya’nın konferansı 19 Ocak günü düzenlemeyi planladığı belirtildi.

 

Kurdi

 

 Li destpêşxeriya Rûsya û Tirkiyeyê da ku dawî li şerê navxweyî li Lîbyayê, ku pêşnûma dê di civîna bilind peymana agirbestê Moskowê belav bû de pêk hat pêşkêşkirin.

Di pêşnûma ku li ser malpera Erebî ya kanala Al-Arabiya, ku pro-General Khalifa Hafter e, ku ‘dawiya şandina leşkerên Tirk bo Lîbyayê ye’ hat weşandin, balkêş e. Pêşnûme her weha domdariya agirbestê ya di bin sîwana Neteweyên Yekbûyî de ye.

 

‘Dabeşîna AUTORIZATION’ ya alîkar

Gotarên di nivîsa ku ji hêla Al Arabiya ve hatî weşandin de wiha ne:

 • Tirkiyeyê hinartina hêzêt nav Lîbya stop,
 • Berdana agirbestê di bin çavdêriya Neteweyên Yekbûyî de wek saziyek navneteweyî û bêalî,
 • Vegera bê şert a hêzên çekdar ên her du aliyan li barakê,
 • Tenê li çareseriyek siyasî digerin,
 • Hin milîsên çekdar çek radikin,
 • Parvekirina erk û hêzan di navbera Tripoli û Benghazi,
 • Rastiya ku Fayez el Sarraj û General Caliph Hafter, ku partiyên şerê navxweyî ne, peymanek peymanek îmze kirin û ji vê peymanê paşde gav neavêtin,
 • Ji bo hin hin karan ji bo Artêşa Neteweyî ya Hafter a Libyayê, bi taybetî şerê li dijî terorê, û ji bo pêkanîna van karên bi hevkariyê bi Sarraj re, were destnîşankirin,
 • Wezîfeya ewlehiya neft û gaza ofiyayê ya Lîbyayê ji Artêşa Neteweyî û kontrola navneteweyî re li ser deriyên deryayî tê dayîn.

Hevdîtina Moskowê destpêkir

Di civînê de li Moskowê, li paytexta Rûsya, Tirkiye ji aliyê Wezîrê Karên Derve Mevlut Çavuşoglu, Serokê Hulusi Akar, Wezîrê Parastina Neteweyî û MÎT’ê de hat temsîlkirin, Hakan Fidan bi çûyîna. Tê zanîn ku serokwezîrê Hikûmata Peymana Neteweyî, Fayiz es Serrac û General Caliph Hafter, ku devera rojhilatê welêt kontrol dikirin, gihîştin Moskowê. Lev Dengov, seroka koma pêwendiya Libnanî ya Rûsyayê, got ku danûstandinên li Moskowê li ser wê yekê dê çêbike ku li ser îmzekirina peymana aştiyê di navbera aliyên Libyanî û naveroka vê peymanê de be.

Dîroka konfêransa aşitiyê ya ku tê plankirin ku li Elmanyayê were li dar xistin îro hate ragihandin. Elmanya got ku ew plan dike ku konferansê di 19-ê Januaryile de li dar bixe. 

 

(DUVAR)

Bir cevap yazın