GenelPolitika

Faik Öztrak’tan “CHP’ye güvenmiyorum” diyen Bahçeli’ye yanıt

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. Toplantı esnasında, parti sözcüsü Faik Öztrak basın toplantısı düzenledi. Öztrak, Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyanın son 10 yıldır çok yorulduğunu, bölgenin artık kaybetmeye tahammülünün bulunmadığını söyledi. Öztrak, “CHP olarak bizim önerimiz son derece açık. Bölgenin sorunlarını bölge ülkeleri çözmelidir. Bunun için Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı kurulmalıdır. CHP iktidarında bölge ülkeleriyle geliştireceğimiz iyi ilişkilerle, bu teşkilatın kurulmasıyla Ortadoğu’da kalıcı barışın sağlanması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

‘BİZİM DEDİĞİMİZ YERE GELDİ’
Öztrak, CHP olarak baştan beri Türkiye’nin Libya’daki iç savaşa taraf olmaması ve Birleşmiş Milletler’in desteğiyle ateşkes sağlanması gerektiğini savunduklarını belirtti. Türkiye’nin taraflar arasında arabulucu rol oynamasının doğru olacağını defalarca açıkladıklarını kaydeden Öztrak, “AK Parti Genel Başkanı, bu çağrılarımızı Genel Başkanımızı ‘uluslararası hukuku bilmemekle’ suçlayarak yanıtladı. ‘Meşru hükümet ile darbeciler arasında arabuluculuk olur mu?’ diyerek bir de kendince akıl vermeye kalkıştı. Ama üç gün sonra, Putin Türkiye’ye geldi. Bir de baktık aynı Erdoğan Rusya’yla birlikte Hafter ile Sarrac arasında arabuluculuğa soyunmuş. Yani bizim dediğimiz yere gelmiş. Oysa Putin gelmeden önce, biz ‘Libya’da taraf tutmayın, denge unsuru olun’ dediğimizde Genel Başkanımıza ve bize demediklerini bırakmıyorlardı. Bizim dediğimizi daha önce yapsaydın, Ankara’nın bölgedeki etkinliği ve itibarı artacaktı. Şimdi Moskova’nın etkinliği artmış oldu” diye konuştu.

‘DEPREM BU ÜLKENİN GERÇEĞİ’
Öztrak, önceki gün Marmara Denizi’nde Silivri açıklarında 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini hatırlatarak, şöyle konuştu:

“Deprem bu ülkenin gerçeği ama bu gerçeği gerektiği gibi tartışmıyoruz. Oysa gecikmeden, süratle tedbir almak zorundayız. Ülkemizin kaynakları sınırlı. Kanal İstanbul’a 75 milyar lira harcamayı düşünenler, depreme hazırlık için kullanılabilecek kaynakları heba edecekler. 75 milyar lira ile İstanbul’da yüzbinlerce konut depreme hazır hale getirilebilir. Depremde yurttaşlarımızın toplanacağı alanlar şimdiden hazır edilebilir.”

‘BU ÜLKENİN GERÇEK GÜNDEMİ EKONOMİDİR’
Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin büyük bir devlet olduğunu, iyi bir yönetimle vatandaşlarına daha fazla refah ve çok daha iyi bir yaşam sağlayabileceğini kaydeden Öztrak, bunu daha önce yaşadıklarını ve gördüklerini kaydetti. Öztrak, şunları söyledi:

“Bu ülke, geçmişte en ağır ekonomik krizlerden, doğru tedbirlerle çok kısa sürede çıktı. Bir yılda enflasyonu yarıya indirdik, büyüme ibresini yeniden pozitife çevirmeyi başardık. Fakat ülkemizin içinde bulunduğu kriz, şimdi kötü yönetimle giderek derinleşiyor. Yapışkan bir işsizlik ve hayat pahalılığı milletimizi eziyor. Her gün ortaya attıkları gündemlerin hiçbirinin vatandaşın sıkıntılarına çözüm bulmakla ilgisi yok. Varsa yoksa top çevirmenin, gündem değiştirmenin peşindeler. Biz iktidarı tekrar uyarıyoruz. Bu ülkenin gerçek gündemi ekonomidir. Evlerinde oturan işsiz gençlerdir. Borcunu ödeyemeyen esnaftır. Mutfaklardaki boş tenceredir.”

‘BİZE GÜVENMİYORLARSA BİZ ÇEKİMSER KALIRIZ’
Öztrak, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, ‘CHP’ye güvenim yok’ sözlerinin hatırlatılması üzerine, şöyle konuştu:

“Bizim FETÖ’nün siyasi ayağının araştırılması için vermiş olduğumuz önerge henüz genel kurula inmedi. Eğer Sayın Bahçeli, Cumhur İttifakı içindeki ortağıyla birlikte FETÖ’nün siyasi ayağıyla ilgili araştırma önergesi verecekse, bizim grup başkanvekili arkadaşlarımız ve meclis grubumuz bunu genel kurula indirmezler ama bekliyoruz. Mecliste gerekli çoğunluğa sahipler. Eğer bize güvenmiyorlarsa ve bizim oy dahi vermememizi istiyorlarsa biz çekimser de kalırız. Ama getirsinler şu önergeyi görelim. Bakalım Cumhur İttifakı içerisinde birbirlerine olan bağlılıkları ne kadarmış.”

‘BU SOSYAL BİR OLAY’
Öztrak ayrıca, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın birlikte, Selahattin Demirtaş’ın ‘Devran’ isimli kitabının okuma tiyatrosunu izlemesi ile ilgili olarak ise, “Bu sosyal bir olaydır. Dolayısıyla bu tür sosyal olaylar neden bu ülkede yadsınıyor. Neden illa kutuplaşma isteniyor bunu bizim anlayabilmemiz mümkün değil” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?
Bahçeli dün bir gazetecinin CHP’nin FETÖ’nün siyasi ayağının araştırılması için verdiği önerge üzerine MHP’nin düşüncesini sorması üzerine şunları söylemişti: Cumhuriyet Halk Partisine güvenimiz yoktur. Cumhuriyet Halk Partisi ile bu üslubu Atatürk’ten uzaklaşmış, HDP ile kucaklaşmış bir CHP’linin hiçbir teklifi ile iş birliği yapma niyetimiz de kabulümüz de yoktur.

 

Kurdi

 

Desteya Rêveberiya Navendî ya CHP (MYK), bi serokatiya Kemal Kemal Kiliçdaroğlu li ber avahiya partiyê civiya. Di civînê de, berdevkê partiyê Faik Oztrak civînek çapemeniyê li darxist. Oztrak, cografya Tirkiyeyê di 10 salên dawî de pir westiyayî ye, got, ew e ku êdî pêrîşan jî winda li herêmê hene. Oztrak, “CHP wekî pêşniyara me pir zelal e. Pirsgirêkên herêmê divê welatên herêmê çareser bikin. Ji bo vê yekê, divê Rêxistina Aşitî û Hevkariya li Rojhilata Navîn were damezrandin. Têkiliyên baş bi herêmê re dê bi hêza CHP re pêş bikeve, damezrandina vê rêxistinê dê her tiştî bike da ku aştiya mayînde li Rojhilata Navîn pêk were,” wî got.

‘EM TOI CIWAN ku em digotin’
wî got: Oztrak, CHP bibe partiyeke ji bo ku şerê navxweyî yê li Lîbyayê de ji destpêka û wan nehîştiye ku pêdiviya Tirkiyeyê ya ji bo misogerkirina agirbestê bi piştgiriya Neteweyên Yekbûyî. Tirkiye di navbera aliyan de diyar kir ku ew gelek caran diyar kir ku ew ê rola navbeynkar rastîn dilîze Oztrak, “AK Partî, Alîkarê Serokê Giştî, ev banga giştî serokê me dike ‘dizanin ji hiqûqa navneteweyî sûcdar vegerand û got: ne.’ ‘Gelo di navbera darbeyê hikûmeta rewa di aloziyê?’ Wî xwest ku bi rêya xwe bidin hişê xwe. Lê piştî sê rojan, Putin li Tirkiyeyê hat. Tazî a navberkarîya navbera bijarde bi a’ve jî nêrî di heman Erdogan Rûsya bi hev re, di heftiya. Îcar ew gihîştin wî cihê ku em jê re dibêjin hat. Lê belê, berî Putin, em ‘Lîbyayê’ Aliyên xwe negirin, bibin hêmanek balansê ‘ gava ku ew dibêjin ku wan dev ji serok û me berdan. Ger we beriya ku me gotî kir, wê bandora Enqere û navûdengê li herêmê zêde bibe. Naha çalakiya Moskvayê zêde bûye, “wî got.

‘ARARESERIY
THEN R TRZA VE VE VE VE VEBIRIN ’ Oztrak, roja borî li Derya Marmara ya li ber peravê Silivrî 4,7 erdheja bi bîr xist ku erdheja çêbû, wiha got:

“Erdhej rastiya vî welatî ye, lê em vê rastiyê wekî pêwîst nîqaş nakin. Lêbelê, bê dereng, divê em zû gavan bavêjin. Theavkaniyên welatê me sînorkirî ne. xanî dikare ji bo erdhejînek amade bibe.

‘Ev welat REAL ROJEV heye ABORÎ’
Komara Tirkiyeyê dewleteke mezin, a hikûmeta baş û welatiyên bextewerî û qeyda Oztrak dikare jiyaneke baştir pir ne ew e, wî got ew dît û ji wan re berî jiyîn. Oztrak got:

“Ev welat, qeyrana aborî ya herî giran a di paşerojê de, bi gavên rastîn di demek pir kurt de. Me enflasyon di nîvê de qut kir, me kar kir ku nîşana mezinbûnê paşde vegere erênî. Lê krîza li welatê me naha bi rêveberiya xirab kûrtir dibe. Bêkarî ya hişk û lêçûnê jiyanê miletê me diêşîne. Her roj, her rojeva ku daniye pêş, têkiliya xwe bi peydakirina çareseriyên pirsgirêkên hevwelatiyan re tune.

‘Eger ew ne baweriya xwe bi me em ji mana Em namzediya’
Oztrak, MHP Serokê Devlet Bahçelî, bi bîr xist ji peyvên ” ez bi CHP ewle ne ‘, wî got:

“Pêşniyara me ya ji bo lêpirsîna li ser linga siyasî ya FETÖ hîna nehatiye civîna giştiyê. Heke ew ji me bawer nebin û dixwazin me dengê xwe nekin, em ê aboneyê bikin.

‘THIS IS EV EVENT
SOCIAL”ztrak jî, serokê CHP Kemal Kılıçdaroğlu Selvi Kvilıçdaroğlu jina, Metaredarê Bajarê Mezin ê Stenbolê Ekrem remmamoglû jina Dilek oglumamoglû, hevserokê berê yê HDPê Selahattin Demirtas jina Başak Demirtas, Selahattin Demirtas ‘Devran’ di xwendina şanoyê de li ser temaşekirina şanoyê, “Ev bûyerek civakî ye. Ji ber vê yekê, bûyerên bi vî rengî yên civakî li vî welatî tê înkarkirin. Whyima pêdivî ye ku polarîzasyon ne gengaz e ku vê yekê fam bike,” wî got.

WHI BIKIN?
Bahceli duhî, rojnamegerê CHP-ê FETÖ’nun polêsê sîyasî yê MHP-ê li ser pêşniyara vekolîna raya MHP-ê ev pirs kir: Wî got: Em ji Partîya Gel ya Komarî bawer nakin. Me niyet nîne ku bi Partiya Gel a Komarî (CHP) re bi tu pêşniyara CHP re, ku şêwaza xwe ji Atatürk dûr kiriye û bi HDPê re hevseng e, hevkariyê bike.

 

(DHA)

Bir cevap yazın