Editörün SeçtikleriKültür-Sanat

Kürtlerin Yeni Yılı “Serê Salê” Kutlanıyor

Bugün 13 Ocak. Jülyen takvimine göre Kürtler için bu tarih yeni yıla tekabül ediyor. Zaten “Serê Salê” de Türkçe “Yılın başı” demek.

Eski yeni yılı kutlama geleneği Jülyen takvimi ile şimdi aşağı yukarı tüm dünyanın kullandığı Gregoryen (Miladi) takvimi arasındaki ayrım lılıklardan kaynaklanıyor. Bu takvimler arasındaki ayrım lılık 13 günü buluyor.

Takvim sisteminin değiştirilmesi sonucunda 20. asır ın başından itibaren yılbaşı Rusya’da iki kez, yani önce yeni takvime sonra eski takvime göre kutlanıyor. Ama bazı Kürtler 13 Ocak gününü 14 Ocak’a bağlayan gece kendilerine özgü olan gelenekleri kapsamında Serê Salê’yi karşılıyor.

Bu Kürtler için binlerce yıllık bir gelenek. Mazisi Sümer ve Babillere kadar uzanıyor.

Kürtlerin bu kendine özgü geleneklerinden belki de en dikkat çekici olanı tekerleme niteliğinde olan Serê Salê istekleridir. Örneğin “Serê salê binê salê Xwedê kurekî bide xweyê malê” bunlardan biridir. Türkçe meali şudur: “Yılın başı yılın sonu Allah ev sahibine bir çocuk versin.”

Diyarbakır’da kutlama

Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED-DER) ile Dicle Fırat Kültür ve Sanat Derneği bu vesileyle Serê Salê’yi kutladı.

Diyarbakır’da bulunan Dicle Fırat Kültür ve Sanat Derneği’nde düzenlenen etkinliğe her yaştan yurttaş katıldı.

Etkinlikte, açılış konuşmasından sonra MED-DER Çocukları Kürtçe hikayeler okudu.

Çocukların sonrasında söz alan Dicle Fırat Kültür ve Sanat Derneği üyesi Celal Ekin, “Bugün buradaki coşku hiç bitmesin. Kürt kültürünü yaşatmak için bu coşkunun büyümesi lazım” diyerek 13 Ocak’ın Kürt kültüründeki önemine değindi ve 2020’nin Kürtler için barış ve özgürlük getirmesini diledi.

Ekin’in konuşmasının sonrasında uygulama dengbej dinletisi ile devam etti.

Dengbej dinletisinin sonrasında ise Kürt şairleri Fatma ve Mehmet Said Arzu, Kürt şairi Cegerxwin’in dizelerini okudu.

Serê Salê etkinliği, Kürt sanatçı Ahmet Jiyara ve Azad Bedran’ın şarkıları ile sona erdi.

Kurdi

Isro 13-ê Januaryile ye. Li gorî salnameya Julian, ev tarîx ji bo kurdan sala nû ye. Jixwe “Serê Salê” tê wateya Türkçe Destpêka Sala Türkçe bi tirkî.

Kevneşopiya pîrozbahiya New Year Old ji cûdahiyên di navbera salnameya Julian û salnameya Gregorian (Gregorian) de, ku nuha ji hêla dinyayê ve bêtir tête bikar anîn, dibe. Cûdahiya di navbera van kalendaran de 13 roj e.

Wekî ku guhartina pergalê ya salnameyê, Sala Nû ji destpêka sedsala 20-an de, li Rusyayê du caran tê pîroz kirin, pêşî li gorî salnameya nû û piştre jî bi salnameya kevn. Lê hin Kurd Serê Salê wekî beşek ji kevneşopiya xwe ya bêhempa di şeva ku ji 13ê Januaryile heya 14ê Januaryile tê girêdan, pêşwazî dikin.

Ev kevneşopiyek ji bo kurdan bi hezaran salan e. Dîroka wî vedigere Sumer û Babîlan.

Dibe ku ya herî balkêş ya van kevneşopên cihêreng ên Kurdan daxwazên Serê Salê, ku rindiyek e. Mînak “Serê salê binê salê Xwedê kurekî bidet xweyê malê” yek ji wan e. Wergera bi tirkî tê vê wateyê: Allah Di destpêka salê de, di dawiya salê de, Xwedê zarokê xwedanxanî bide. “

Pîrozbahî li Amedê

Komeleya Lêkolînên Ziman û Cultureandê ya Mezopotamyayê (MED-DER) û Komeleya Cultureand û Hunerê ya Dîcle Frat li ser vê bingehê Serê Salê pîroz kirin.

Hemwelatiyên ji her temenî beşdarî çalakiya ku li Komeleya Cultureand û Hunerê ya Dîcle Firatê li Amedê hat organîze kirin.

Piştî axaftina vekirinê, MED-DER Children di çalakiyê de çîrokên Kurdî xwendin.

Celal Ekin, endamê Komeleya Cultureand û Hunerê ya Dîcle Firatê, ku piştî zarokan axaftinek kir, got, “Todayro, heyecana li vir dê ti carî biqede. Pêdivî ye ku ev zîhniyet mezin bibe da ku çanda kurdî zindî bike.Erek

Piştî axaftina Ekîn, pratîka bi dengbêjî berdewam kir.

Piştî konsera Dengbej, helbestvanên Kurd Fatma û Mehmet Said Arzu rêzikên helbesta kurdî Cegerxwîn xwendin.

Eventalakiya Serê Salê bi stranên hunermendên Kurd Ahmet Jiyara û Azad Bedran bi dawî bû.

(Karınca, MA)

1 Yorum

  • Verdiğiniz bilgi haber için teşekkür ederim.
    Özümüz, kültürümüz yağmalandı adeta talan edildi.
    Tarihe dönük kürd kültürünü bu bilgiler sayesinde unutmamak amacıyla yaptığınız paylaşımlar için teşekkürler.

Bir cevap yazın