Dış HaberlerGenel

Irak’ta gösteriler sürüyor: 2 ölü 40 yaralı

Irak’taki protestolar dün de devam etti. Irak’ın Vasıt vilayetinin merkezi Kut kentinde güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 40 gösterici yaralandı.

Nasıriye kentinde ise Hasan Hadi Mıhelhel isimli gösterici, kimliği belirsiz kişilerce suikast sonucu öldürüldü. Kentte geniş çaplı gösteriler sürüyor. Göstericiler kentin ana caddelerini trafiğe kapatırken, resmi kurumlar var okullar da tatil edildi.

Bir suikast haberi de ülkenin başkenti Bağdat’tan geldi. Bağdat’ın kuzeyinde ismi öğrenilemeyen bir gösterici öldürüldü.

Kerbela vilayetinde de süren gösteriler kapsamında bazı anayollar kapatıldı, devlet kurumları ve okullarda boykota gidildi. Dünkü gösterilerde Haşdi Şabi’ye balı Bedir Tugayları grubunun merkezi ateşe verilmişti.

Irak’ta 1 Ekim’den bu yana süren gösterilerde 500 dolayında kişi hayatını kaybetti, 22 bini aşkın kişi de yaralandı. Ülkede zaman zaman göstericilere yönelik suikast saldırıları düzenleniyor.

Kurdi

Xwepêşandanên li yesterdayraqê duh êvarê berdewam kir. Di encama destwerdana hêzên ewlehiyê de li bajarê Kut, navenda parêzgeha Vasıt ya Iraqê, 40 xwepêşander birîndar bûn.

Li bajarê Nasiriye, xwenîşanderan Hasan Hadi Mihelhel ji hêla kesên nenas ve hat kuştin. Xwepêşandanên girseyî li bajêr didomin. Xwenîşander kolanên sereke yên bajêr ji trafîkê re girtin, saziyên fermî dibistan betlaneyê ne.

Storyîrokek kuştinê ji paytexta welat, Bexdayê hat. Xwepêşandanek naskirî li bakûrê Bexda hate kuştin.

Li çarçova protestoyên li parêzgeha Karbala, çend otobus hatine girtin û boykotan li sazî û dibistanên dewletê kirine. Di xwepêşandanên duh de, koma grûpên Bedir-Firokeyên Haşdî abiabî hate şewitandin.

Di xwepêşandanên li raqê de ji 1ê Octoberirî ve, dora 500 kes hatine kuştin û zêdetirî 22,000 kes jî birîndar bûne. Assrişên kuştinê li ser xwepêşanderan ji demê û pê ve li welat tê rêxistin.

(Ortadoğu News)

Bir cevap yazın