Dış HaberlerGenel

ABD’den Netanyahu’ya ilhak uyarısı: Trump’ın desteğini kaybedersiniz

ABD Başkanı Donald Trump’ın Filistin’i tüm süreçten dışlayarak İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile hazırlayıp açıkladığı ‘Yüzyılın Anlaşması’ sonrası İsrail’in Batı Şeria’yı resmen ilhak çalışmaları hız kazanırken, dünyadan yükselen tepkiler üzerine Washington’dan ‘fren’ geldi. Geçmişte “İsrail’in ilhak için beklemesine gerek yok” diyen ABD’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman, ‘süreç tamamlanmadan tek taraflı hareket edilirse ilhak için ABD’nin desteğinin kaybedilebileceği’ uyarısını yaptı.

Twitter hesabından İsrail ile ABD’nin ortaklaşa kuracağı komisyonun haritalandırma süreci tamamlanmadan ilhak yapılmaması uyarısında bulunan Friedman, “Komisyonun çalışmaları bitmeden önce yapılacak herhangi bir tek taraflı işlem, planı ve ABD’nin ilhakı tanıması ihtimalini tehlikeye atar” dedi. ABD Büyükelçisi, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, komisyonun haritalandırma sürecinin İsrail’deki 2 Mart seçimlerinden önce tamamlanmasının beklenmediğini söyledi.

Trump ile Netanyahu’nun 28 Ocak’ta Beyaz Saray’da düzenlediği ortak basın toplantısında açıkladığı ‘Yüzyılın Anlaşması’, Batı Şeria’da İsrail kontrolü altındaki yasadışı Yahudi yerleşim yerlerinin ve zaten İsrail’in askeri işgali altındaki Ürdün Vadisi’nin ilhakını içeriyor. Trump’ın sunumunun ardından Friedman, “İsrail’in ilhak için beklemesine gerek yok” açıklamasını yapmıştı.

2 Şubat’taki kabine toplantısında Ürdün Vadisi ve Yahudi yerleşim birimlerinin ilhakını oylamaya sunacağını açıklayan Netanyahu ise bugünkü toplantıda “Aslolan ABD’nin tanımasıdır ve biz bunu tehlikeye atmak istemeyiz” dedi. Seçim nedeniyle acil ilhak taleplerinin baskısı altındaki İsrail Başbakanu, dünkü mitingde de “1967’den beri bekliyoruz ve bazıları birkaç hafta daha bekleyeceğiz diye gürültü koparıyor” diye konuştu.

Planının mimarlarından Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner ise Washington ile Tel Aviv’in ABD’nin haritalar üzerinde çalışacak teknik bir ekip kurulması konusunda anlaştığını, bu sürecin 2-3 ay sürebileceğini kaydetmişti. (Sputnik)

Bir cevap yazın